CZYM JEST DIAGNOSTYKA PRENATALNA?

Celem diagnostyki prenatalnej jest wykrycie nieprawidłowości oraz chorób
genetycznych płodu już od wczesnych tygodni ciąży.

W naszym gabinecie pracujemy na aparacie USG firmy GE Voluson E10 . Jest to jeden z najnowocześniejszych i wysoce specjalistyczny aparat do badań ultrasonograficznych na świecie .

CZYM JEST USG GENETYCZNE ?

Diagnostyka prenatalna nieinwazyjna to badanie ultrasonograficzne wykonywane w I trymestrze ciąży, czyli między 11 a 14 tygodniem, tak zwane USG genetyczne. Badanie to poza oceną anatomii dziecka , ocenia markery genetyczne, czyli szerokość przezierności karku-NT, obecność kości nosowej, przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną w sercu dziecka oraz przepływ krwi w przewodzie żylnym. Wyniki badania wprowadza się do specjalnego programu komputerowego „The First Trimester Screening Program” autorstwa  The Fetal Medicine Foundation. Pozwala on w ok 95 % stwierdzić że dziecko nie jest nosicielem aberracji chromosomowej czyli zespołu Downa, Edwardsa, Patau. Dodatkowo badanie to można  poszerzyć o dodatkowe markery uzyskane z krwi matki  :  to tzw test podwójny , sprawdzamy wolne BHCG i PAPPA. Wykonanie tych badań daje nam jeszcze większą pewność co do oceny ryzyka wyżej wymienionych chorób.

Pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży wykonujemy  II USG prenatalne  ( przez niektórych mylnie nazywane  II usg genetycznym ) Służy ono do dokładnej oceny anatomii dziecka . 

Kolejne ważne USG powinno wykonać się między 28 a 32 tygodniem ciąży  III USG prenatalne ( nie III USG genetyczne – przypominam ,że USG genetyczne jest tylko jedno  w pierwszym trymstrze ciązy ) 

CZYM JEST USG 3D/4D?

Jest to nowoczesna technika diagnostyki ultradźwiękowej, pozwalająca uzyskać trójwymiarowy obraz badanych struktur. Technika 3D pozwala na uzyskanie obrazu struktur nieruchomych np. guzów. W przypadku techniki 4D obraz obserwowany jest w czasie rzeczywistym, tzn. obserwujemy „na żywo” zmiany zachodzące w badanej strukturze. Z oczywistych względów największe zastosowanie ma to w badaniu płodu – możemy obserwować ruchy dziecka, jego mimikę itd. Techniką 3D można ocenić również budowę i objętość macicy i endometrium czy guzów i torbieli jajnika. Technologia tak wymaga ultrasonografu wysokiej jakości ponieważ potrzebuje komputera o dużej mocy obliczeniowej.

Badanie USG w naszym centrum  wykonujemy na profesjonalnym aparacie Voluson E 10  posiadającym głowice wysokiej częstotliwości, zaprojektowanym od samego początku do badań 3D/4D. Funkcje aparatu pozwalają uzyskać jakość obrazu niespotykaną w innych aparatach. 

Aparat znakomicie nadaje się do diagnostyki płodu, w tym badań „USG genetycznego” oraz badania prenatalnego w II i III trymestrze ciąży. Przebieg badania jest, na życzenie pacjenta, rejestrowany na pendrive. Najlepsze zdjęcia drukujemy na drukarce termosublimacyjnej, co pozwala zachować ich trwałość przez długie lata. Całe badanie możesz obejrzeć razem z bliskimi na dodatkowym monitorze.

W aparacie Voluson E10 dostępna jest również nowa funkcja 4D HD LIVE – przez niektórych w celach marketingowych nazywana śmiesznie 5D– taki chwyt reklamowy . Nie zmienia to faktu , że bardzo realistycznie przedstawia obraz dziecka . Poniżej przykład twarzy dziecka w rożnych tygodniach  ciąży przedstawiony w technologi 4D HD LIVE

?
ZAREZERWUJ
WIZYTE